کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی چیست

کاغذ حرارتی یک رسانه چاپ  اطلاعات است که با گرمای چاپگر حرارتی چاپ می شود. هنگامی که ناحیه انتخاب شده از کاغذ حرارتی از بالای سر چاپگر حرارتی عبور می کند ، تصویر با گرما و بدون جوهر چاپ می شود. تصویر از طریق انتقال مستقیم گرما (انرژی حرارتی) به کاغذ حرارتی ایجاد می شود: کاغذ حرارتی دارای پوششی است که در اثر قرار گرفتن در معرض گرما رنگ آن به سیاه یا آبی تغییر می کند. برای ثبت اطلاعات روی کاغذ حرارتی ، نیازی به ریبون جوهر ، تونر یا کارتریج جوهر نیست. چاپ حرارتی با چاپگرهای حرارتی کوچک و جمع و جوری انجام می شود که نیاز به نگهداری زیادی ندارند. کاغذ حرارتی به دلیل قابلیت اطمینان و راحتی بالا در بسیاری از برنامه ها مانند رسید مشتری صندوق ها ، بلیط ها ، رسیدهای POS ، نمودارهای پزشکی کاغذ های سنجش شنوایی و دستگاه های خودپرداز و ...به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 کاغذ حرارتی از یک کاغذ پایه و چند لایه پوشش خاص تشکیل شده است. در سمت سطح (سمت ضبط) ، لایه حرارتی پوشش داده شده است.

 

  کاغذ پایه

اولین لایه کاغذ حرارتی کاغذ پایه است که به ویژه برای فناوری کاغذ حرارتی تولید شده است. کاغذ پایه توسط لایه حرارتی پوشانده شده است.

لایه پیش کتینگ

لایه پیش کتینگ لایه عایق حرارتی ، صافی ، یکنواختی و لنگر انداختن لایه حرارتی را بهبود می بخشد.

لایه حرارتی
هدف از این لایه تولید تصاویر با واکنش حرارتی است. در عمل ، کاغذ در مناطق گرم شده به دلیل وجود این لایه با مواد شیمیایی مانند رنگ ، سازنده و حساس کننده سیاه می شود.
ساختار کاغذ حرارتی TOPCOATED

هنگامی که به دوام بالایی از تصویر چاپ حرارتی نیاز باشد ، یک لایه رویه ای روی لایه حرارتی اعمال می شود. همچنین ، می توان لایه پشتی را پوشش داد تا هم قابلیت چاپ پذیری و هم محافظت از طرف معکوس در برابر چسب را بهبود بخشد.

لایه رویه
لایه پوشش بالا از لایه حرارتی در برابر آب ، روغن ، حلال ، رطوبت ، خراش و ... محافظت می کند.

لایه کت پشتی
لایه کت پشتی برای رفع فر کردن ، تصفیه برق ضد استاتیک و ایجاد مانع در برابر چسب استفاده می شود.
ویژگی های مقاله حرارتی

عملکرد اصلی کاغذ حرارتی "چاپ حرارتی" است. به همین دلیل است که علاوه بر خصوصیات معمول کاغذ مانند گرماژ ، ضخامت یا مقاومت ، کیفیت چاپ حرارتی و پایداری تصویر نیز مهم است. علاوه بر این ، قابلیت پیش چاپ با روش های معمول چاپ مانند Flexo یا Offset نیز برای کاغذ حرارتی مورد نیاز است.

خصوصیات کلی کاغذ

خواص اساسی: گرماژ ، ضخامت ، رطوبت
خواص مقاومت: مقاومت در برابر کشش و پارگی ، کشیدگی
خصوصیات سطح: روشنایی ، تیرگی ، سفیدی ، صافی / زبری ، مقاومت سطح
خواص جذب: آب ، روغن ، جوهر چاپ

خواص حرارتی کاغذ

پایداری تصویر به این معنی است که چاپ حرارتی در چند سالی که در شرایط صحیح ذخیره شود قابل خواندن است.
Density یک مقدار چگالی نوری است که از تصویر چاپ شده حرارتی اندازه گیری می شود.
حساسیت استاتیک نشان می دهد که در چه دمایی تصویر حرارتی شروع به فرمول بندی می کند. حساسیت استاتیک کم به این معنی است که تصویر حرارتی در دماهای بالا شروع به فرمول بندی می کند. حساسیت استاتیک بالا به نوبه خود به این معنی است که تصویربرداری حرارتی از دماهای پایین شروع می شود. اگر از کاغذ حرارتی در شرایط دمای بالا استفاده شود ، حساسیت استاتیک یک ویژگی بسیار قابل توجه است.
حساسیت پویا نشان می دهد که کاغذ حرارتی با چه سرعتی و با چه سطح انرژی قابل چاپ است. اصولاً حساسیت دینامیکی بالاتر برابر با کیفیت بهتر است.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

انوع کوتینگ (coating)

کتینگ بر اساس سیستم مالشی (بصورت قلمی بر روی کاغذ)

در این روش ماده حرارتی بصورت مالشی برروی کاغذ قرار می گیرد که در این روش امکان افزایش و کاهش گرماژ های مختلف برروی کاغذ امکان پذیر می باشد که این امر نه تنها گرماژ متقاوتی در طول یه رول ایجاد میکند بلکه باعث ایجاد چاپ های پررنگ و کمرنگ تری برروی کاغذ با توجه به زیاد شدن یا کم شدن ماده کوتینگ می باشد

 

کتینگ بر اساس سسیتم اسپری spray

در این روش بر خلاف سیستم مالشی ماده حرارتی بر روی سطح کاغذ بصورت یکنواخت اسپری می گردد که  این امر باعث ماندگاری و اثر گذاری بیشتری بر روی کاغذ (مخصوصا برای سیستم بارکد خوانی) میگردد. در این روش میزان کتینگ در سطح کاغذ کم و زیاد نمی گردد و سطح کاغذ بصورت یکنواخت coat  می گردد. و گرماژ کاغذ در تمام طول رول با گرماژ ثابت 55 یا 50 گرم تولید می گردد. همچنین در این روش ماندگاری چاپ برروی کاغذ در شرایط نگهداری بالا می باشد

نوع کاغذ:

کاغذ های هانسول کره و یا شرکت ها ی تولید کننده معتبر  معمولا با گرماژ 55 گرم و  base کاغذ از نوع بهترین نوع کاغذ می باشد که این امر باعث ایجاد پرزهای خیلی کمی به هنگام برش کاغذ و دیرتر فرسوده شدن پرینتر هایمی گردد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

تماس با ما

  • آدرس مغازه: ایرانشهر جنوبی پلاک 33
  • آدرس 2: تهران - بلوار قیطریه
  • ایمیل : m.mojdehi@gmail.com
  • تماس 1 : 26113450
  • تماس 2 : 22693425

 

آمار بازدید کننده

0151500
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
136
174
1445
1445
7391
14727
151500

پیش بینی امروز
144

1.88%
10.52%
3.06%
0.63%
0.02%
83.89%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):10
10 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست

آی پی شما3.238.96.184
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…